KILKA PODSTAWOWYCH INFORMACJI
Głównym założeniem nowego programu jest walka z postępującym zanieczyszczeniem powietrza. Wypłacane pieniądze mają być przeznaczane zarówno na poprawę efektywności, jak i zarządzanie energią w gospodarstwach domowych, co w konsekwencji prowadzić ma do skutecznego zmniejszenia emisji pyłów do atmosfery. O dopłaty mogą się starać m.in.:
- współwłaściciele i właściciele już istniejących domów jednorodzinnych,
- osoby, które posiadają ważną zgodę na budowę budynku jednorodzinnego.
Otrzymane fundusze mogą mają pomóc nie tylko w wymianie, ale również zakupie i montażu źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Najogólniej rzecz ujmując oznacza to, że właściciele budynków mieszkalnych mogą wydać je na:
- ocieplenie domu,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- wymianę wyeksploatowanego kotła grzewczego,
- instalację odnawialnych źródeł energii,
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Warto przy tym zaznaczyć, że przewidziane we wniosku inwestycje wnioskodawca musi zrealizować w terminie nie dłuższym niż 24 miesiące od dnia podpisania umowy o dofinansowanie. Należy także powiedzieć, że możliwe jest również uzyskanie dopłat na inwestycje już rozpoczęte, pod warunkiem że ich budowa nie rozpoczęła się dawniej niż w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.
GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Jak już wcześniej wspomniano, nabór wniosków ruszył 19 września 2018 roku i potrwa do 31 grudnia 2027 roku. Wypełnione formularze należy składać do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem internetu.